Менопауза – період серйозних гормональних змін. Цей тривалий і дуже складний для організму процес істотно впливає на здоров’я жінки. Сучасним підходам до профілактики, діагностики та терапії клімактеричних порушень був присвячений одноденний Профі-лаб «Менеджмент менопаузи», який проходив 18 жовтня в Києві. Одну із доповідей, яка давала відповідь на запитання «Чи існують прості рішення для складних проблем, що виникають в період менопаузи?», представив к. мед. н., акушер-гінеколог, медичний консультант МЦ «Уніклініка» Віктор Ошовський
Основна теза доповіді – найпростіші речі завжди мають найпотужніший ефект. На думку автора, ми маємо потужні медикаменти для усунення симптомів менопаузи і у деяких випадках без них дійсно нікуди. Але на щастя, переважна більшість жінок може абсолютно комфортно перенести цей непростий період без втрат у якості життя, не приймаючи серйозні ліки.
Які симптоми турбують жінку в цей період? Насамперед, вазомоторні, сечостатеві симптоми, втрата маси кісток та сили м’язів, перепади настрою і дратівливість, безсоння і важкість концентрації, низький рівень енергії, слабкість. Деякі симптоми менопаузи мають швидкоплинний характер; інші зміни, пов’язані з менопаузою, можуть призвести до довгострокових проблем зі здоров’ям жінки. Дотримання оптимальної для менопаузи дієти може допомогти зменшити або навіть запобігти симптомам менопаузи.
Віктор Ошовський навів цілу низку зарубіжних досліджень, які підтверджують роль збалансованого харчування у зниженні симптомів менопаузи. Так, британське когортне дослідження показало, що споживання жирних сортів риби та бобів, вітаміну B6, цинку асоціювалося з більш пізнім початком менопаузи [1]. Згідно з іншим дослідженням, жінки з найвищим рівнем споживання вітаміну D (quintile median: 528 IU/d) мали значуще менший (на 17%) ризик ранньої менопаузи, жінки з найменшим рівнем споживання [quintile median: 148 IU/d; HR: 0.83 (95% CI: 0.72, 0.95); P-trend=0.03].
Значне споживання кальцію (median: 1246 mg/d) у порівнянні з найнижчим (median: 556 mg/d) «зменшувало» частоту ранньої менопаузи (HR: 0.87; 95% CI: 0.76, 1.00; P-trend=0.03) [2]. Ефективність вітаміну Е у лікуванні клімактеричних симптомів була досліджена Ziaei та ін., які застосовували даний препарат у дозі 400 МО/добу. Результати дослідження показали значне у порівнянні з плацебо зниження частоти (5±3,34 проти 3,19±2,74 епізодів) і ступеня вираженості (2,37±0,74 1,80±проти 0,87 балів) припливів (р <0,0001) [3].
У своїх рекомендаціях спікер зазначив, що одним з найбільш доступних і безпечних способів профілактики та лікування симптомів менопаузи є регулярний прийом мультивітамінних комплексів. Завдяки точно вивіреному дозуванню вітамінів та мікроелементів можна відзначити комплекс Orthomol Femin. Він містить вітаміни D3, Е, С, групи В, а також мікроелементи (альфа- і бета-каротин, коензим Q10) та Омега-3 жирні кислоти, які цілеспрямовано впливають на організм жінки, стабілізуючи його стан. ТМ Orthomol вже понад 30 років – №1 вітамінні комплекси у Німеччині.
Особливу увагу в своїй доповіді Віктор Ошовський приділив профілактиці менопаузального остеопорозу. За його словами, остеопороз характеризується низькою кістковою масою, порушенням мікроархітектури і підвищеною крихкістю скелета. Першим кроком у профілактиці або лікуванні остеопорозу є забезпечення адекватного харчування, зокрема, підтримка адекватного споживання кальцію і вітаміну D. Вітамін D покращує кишкову абсорбцію кальцію і фосфату. Низькі концентрації вітаміну D пов’язані з порушенням засвоєння кальцію, негативним балансом кальцію і компенсаторним підвищенням рівня паратиреоїдного гормону, що призводить до надмірної резорбції кістки. Згідно з рекомендаціями, найпринциповішим для профілактики менопаузального остеопорозу є оптимальне щоденне споживання 1000 мг кальцію з їжі та препаратів, щонайменше споживання 600 МО віт D3 на добу, регулярні силові навантаження, уникнення дієт та різких стрибків у масі тіла, стриманість у вживанні алкоголю та кави, мінімізація спецій та гострої їжі, підтримка адекватної маси тіла, відмова від паління [4].
У пременопаузальних жінок з низькою кістковою щільністю (без переломів або ознак інтенсивної втрати кісткової тканини) фармакотерапія практично ніколи не показана. Якщо маркери кісткової щільності знаходяться на нижній межі норми – резонно призначити кальцій та вітамін D і повторити визначення щільності.
Спікер відмітив, що на жаль, не завжди можна отримати адекватну кількість якісних мінералів з їжі, тому питання харчових добавок стоїть досить гостро. Він наголосив, що в своїй практиці віддає перевагу спеціально розробленому комплексу Orthomol Osteo. Цей ортомолекулярний вітамінний комплекс містить кальцій, а також масу важливих для кісткової системи поживних речовин і вітамінів, зокрема, В6, К1 і D3.
Крім цього, їх дія посилюється присутністю вітаміну С і антиоксидантів, таких як мідь, марганець, цинк і фтор.
Більш детальну інформацію щодо німецьких вітамінних комплексів можна знайти на сайті www.orthomol.life.
коментарів