Народження дитини – завжди серйозне випробування для організму та психіки матері. Американське товариство акушерів-гінекологів пропонує спеціалістам не обмежуватись спостереженням за станом жінки до звичних трьох триместрів – особливу увагу потрібно приділяти і «четвертому триместру».
Тижні, що слідують за народженням дитини, такі ж важливі, як і допологовий період. Цей час так само критичний для подальшого визначення здоров’я та самопочуття матері та немовляти.
Раніше Американське товариство акушерів-гінекологів (ACOG, American College of Obstetricians and Gynecologists) радило проводити післяпологовий огляд впродовж перших шести тижнів після народження. Тобто це мав бути одноразовий візит спеціаліста. Відтепер всебічна допомога при вагітностях має продовжуватись до «четвертого триместру» вагітності, що включатиме тривале спілкування нових матерів зі своїми лікарями впродовж перших трьох місяців після пологів.
У новій редакції Думки Комітету (Committee Opinion) ACOG, присвяченій оптимальному післяпологовому спостереженню, наголошується, що покращення догляду за фізичним та психічним здоров’ям після пологів може зменшити материнську захворюваність та смертність.
«На додаток до часу втіх та хвилювання, цей “четвертий триместр” може привнести у життя жінок негаразди, пов’язані з браком сну, втомою, болями, складнощами грудного годування, стресом, виникненням чи загостренням розладів психічного здоров’я, браком статевого бажання та нетриманням сечі», – пише викладач материнсько-плодової медицини Університету Північної Кароліни у Chapel Hill, доктор медицини Alison Stuebe зі своїми колеґами в Думці Комітету, що була оприлюднена online 23 квітня 2018 р. у часописі Obstetrics & Gynecology.
«Нові мами потребують постійного спостереження. Ми хочемо замінити одноразовий огляд раз на шість тижнів періодом сталої, цілісної підтримки молодих родин», – додає Stuebe в документі ACOG. – «Наша мета – надати кожній молодій родині план всебічного догляду та команду для підтримки материнських потреб, яка б вирішувала її численні перехресні запити, що виникають після пологів».
Фактично настанова вказує, що оaптимальний післяпологовий догляд розпочинається перед пологами. «Впродовж вагітності мають плануватися завчасні заходи, включно зі створенням плану післяпологового спостереження, що допомагатимуть переходу до батьківства й добробуту жінки», – наголошують автори.
Нова настанова цілеспрямовано створена для виправлення непослідовного, фрагментарного характеру післяпологового спостереження у Сполучених Штатах. Нині близько 40% породіль не мають післяпологових відвідувань, і частота цих відвідувань є нижчою серед населення з обмеженими ресурсами, що сприяє нерівномірності наслідків для здоров’я, зазначають в ACOG.
«Більшість жінок у Сполучених Штатах повинні самостійно давати собі раду в післяпологовому періоді до традиційного відвідування їх фахівцями (4–6 тижнів після пологів)», – пишуть автори. «Такий брак уваги до здоров’я породіль викликає особливе занепокоєння, коли понад половина смертей, пов’язаних із вагітністю, настає після народження малюка. З погляду нагальної потреби зменшити материнську захворюваність та смертність ця Думка Комітету була переглянута, аби підкреслити важливість «четвертого триместру» та запропонувати нову парадигму післяпологового догляду».
Наразі первинна зустріч жінки зі своїм медиком має відбутися впродовж перших трьох тижнів після народження дитини для ранньої оцінки стану матері. Ця зустріч допомагає фахівцю оцінити ризик післяпологової депресії.
Важливість візиту саме у тритижневий термін ще й у тому, щоб допомогти жінці впоратися зі складнощами грудного вигодовування. Неправильне прикладання дитини, мала кількість молока, больові відчуття при годуванні можуть змусити жінку відмовитися від грудного вигодовування вже у перші шість тижнів життя дитини. Тому важливо, щоб спеціаліст вчасно зміг проконсультувати жінку та допомогти вирішити проблеми.
Додатково до цього тритижневого огляду потрібна стала підтримка за потреби та відвідування молодих матерів впродовж 12 тижнів після народження дитини, вказують Stuebe та співавтори.
Наступні за пологами тижні є критичним періодом для молодих мам, тому впродовж візиту слід ретельно оцінити:
- фізичне відновлення після пологів;
- настрій та емоційний стан;
- догляд за малюком та годування;
- сон і рівень втоми;
- сексуальність, застосування контрацепції та інтервал народжуваности;
- ведення хронічних хвороб;
- охорону здоров’я.
Жінкам із хронічними захворюваннями, після ускладнених вагітностей чи з несприятливими наслідками народження пропонуються специфічні вказівки. Наприклад, дослідники кажуть, що жінкам, вагітності яких ускладнилися передчасними пологами, гестаційним діабетом або гіпертензивними розладами, слід роз’яснити зв’язок таких станів із підвищеним ризиком розвитку кардіометаболічних хвороб.
Жінкам із гіпертензивними розладами вагітності ACOG радить у термін від 7 до 10 днів після пологів оцінити артеріальний тиск, а жінкам із тяжкою гіпертензією – зробити це впродовж 72 годин після пологів, оскільки понад половина післяпологових інсультів відбувається впродовж 10 днів після виписки.
Ранній догляд також може бути корисним для жінок із високим ризиком таких ускладнень, як післяпологова депресія, запалення ран промежини або після цісарського розтину, проблем лактації або хронічних станів, наприклад, судомних розладів.
Жінкам, що зіткнулися з невиношуванням, мертвонародженням чи смертю дитини у неонатальному періоді, слід порадити способи та місця емоціональної підтримки, а також додаткові дослідження та консультації щодо майбутніх ризиків та вагітностей.
Подібної консультативної допомоги з боку власних акушерів-гінекологів або сімейних лікарів потребують жінки з хронічними проблемами на кшталт ожиріння, діабету, ниркових захворювань.
ACOG схвалює оплачувану відпустку для батьків із повною оплатою допомоги та 100% оплатою праці як мінімум за 6 тижнів.
«Акушери-гінекологи та інші акушерські медичні працівники мають відігравати провідну роль у стратегії забезпечення всіх жінок можливістю відновитись після пологів та виховувати своїх немовлят».
Першоджерело: Optimizing postpartum care. ACOG Committee Opinion No. 736. American College of Obstetricians and Gynecologists. Obstet Gynecol 2018;131:e140–50: https://goo.gl/5pxEcR
коментариев