Біологічні функції вітаміну D
Функція вітаміну D не обмежена лише контролем кальцій-фосфорного обміну, він також впливає на інші фізіологічні процеси в організмі, які включають модуляцію клітинного росту, нервово-м'язову провідність, імунітет і запалення [7,15].
Основні причини дефіциту вітаміну D і клінічні ситуації для цілеспрямованого скринінгу
- Причини недостатності вітаміну D:
- зниження епідермального синтезу (в т. ч. використання сонцезахисних засобів, вік, сезон, пігментація шкіри);
- зниження доступності вітаміну D (в т. ч. при ожирінні, синдромі мальабсорбції);
- збільшення катаболізму або його втрата (у т. ч. використання антиконвульсантів, існуючі хвороби серцево-судинної системи або нефротичний синдром);
- вагітність або лактація;
- зниження синтезу 25(OH)D (в т. ч. при печінковій недостатності);
- зниження синтезу 1,25(OH)2D (в т. ч. при хронічній нирковій недостатності).
- Привід для скринінгу недостатності вітаміну D:
- захворювання кісток (остеопороз, остеомаляція, патологічний перелом, гіперпаратиреоїдизм);
- літній вік (з переломами в анамнезі);
- темна шкіра (африканці, азіати, іспанці);
- ожиріння (дорослі з ІМТ>30 кг/м2, ожиріння у дітей з іншими факторами ризику або симптомами);
- вагітність або лактація з додатковими факторами ризику (в т. ч. темношкірі або з надмірною вагою, або гестаційним діабетом, мало перебувають на сонці і не одержують добавки вітаміну D);
- спортсмени (особливо всі види спорту у закритих приміщеннях);
- хронічні хвороби нирок;
- печінкова недостатність;
- синдром мальабсорбції (в т. ч. хвороба Крона, стан після баріатричних операцій або радіаційне ураження кишечника);
- прийом ліків (протисудомні, глюкокортикоїди, антиретровірусна терапія, протигрибкова терапія);
- гранулематозні хвороби (саркоїдоз, туберкульоз, гістоплазмоз, бериліоз).
Лабораторна діагностика дефіциту вітаміну D
Концентрація 25(OH)D у сироватці крові є кращим показником статусу вітаміну D, оскільки відображає сумарну кількість вітаміну D, який виробляється в шкірі і отримується з харчових продуктів й харчових добавок (вітамін D у вигляді монопрепарату чи мультивітамінних добавок), і має доволі тривалий період напіврозпаду в крові – близько 15 днів [9,23].
Необхідно брати до уваги, що рівень 25(OH)D у сироватці крові напряму не відображає запаси вітаміну D в тканинах організму. На відміну від 25(OH)D, активна форма вітаміну D – 1,25(OH)2D, як правило, не є індикатором запасів вітаміну D, оскільки має короткий період напіврозпаду (менше 15 годин) й чітко регулюється рівнями паратгормону, кальцію і фосфатів [24]. Концентрація 1,25(OH)2D в сироватці крові не знижується до тих пір, поки дефіцит вітаміну D не досягне критичних значень [11,25].
Висновок
Вітамін Д необхідний для широкого спектру фізіологічних процесів та оптимального стану здоров'я. У дитинстві та юності адекватні рівні вітаміну D необхідні для забезпечення росту клітин, формування скелету та росту. Вітамін D є жиророзчинним вітаміном, який міститься у небагатьох продуктах харчування. Основним його джерелом є збагачені продукти й біологічно активні добавки. Вітамін D також виробляється в організмі під дією ультрафіолетового випромінювання на шкіру.
Адекватне споживання та рівень вітаміну D багато у чому залежать від віку, супутніх захворювань і використання деяких лікарських препаратів.
Останні епідеміологічні та експериментальні дослідження показали, що низький рівень вітаміну D тісно пов'язаний з рівнем загальної смертності, серцево-судинною і онкологічною патологією (в основному, молочної залози, простати, товстого кишківника, артеріальною гіпертензією, метаболічним синдромом, цукровим діабетом.
Абсолютно доведені захисні ефекти вітаміну D при захворюваннях кісткової системи, таких як рахіт, остеопороз, остеомаляція. Оцінка статусу вітаміну D повинна проводитись шляхом визначення рівнів 25(OH)D в сироватці крові надійним методом.
Рекомендується перевірка надійності використовуваної в клінічній практиці методики визначення вітаміну D відносно міжнародних стандартів (DEQAS, NIST).
При визначені рівня 25(OH)D в динаміці рекомендується використання одного й того ж методу. В більшості випадків для адекватної, диференційної діагностики вітамін D-дефіцитних станів (вітамін D-дефіцитний рахіт, D-залежний рахіт 1 типу, D-залежний рахіт 2 типу) необхідне додаткове визначення низки лабораторних показників.
Найчастіше для диференційної діагностики вітаміну D-дефіцитних захворювань використовують наступні показники: 25(OH)D; вітамін D загальний; остеокальцин; маркер формування кісткового матриксу (Total P1NP); остаза; паратгормон; кальцій; фосфор; кальцій іонізований; Cross Laps – коллаген 1 типу; генетичні дослідження (Ген COL1A1, ген рецептора VDR) та інші.
У лабораторії ТОВ «Сінево Україна» доступні всі вищеперелічені тести:
- 25(OH)D гідроксихолекальциферол (25-ОН віт. D), ABBOT Diagnostics (США);
- Вітамін D загальний (D2+D3), EUROIMMUN (Німеччина);
- Остеокальцин – кількісне визначення N-MID-остеокальцину, Roche Diagnostics (Швейцарія);
- Маркер формування кісткового матриксу (Total P1NP)– кількісного визначення загального D, Roche Diagnostics (Швейцарія);
- Остаза, DiaSorin (Італія);
- Паратгормон, Фосфор, Кальцій загальний, Кальцій іонізований, Roche Diagnostics (Швейцарія);
- CrossLaps – коллаген 1 типу – кількісне визначення продуктів розпаду колагену 1 типу, Roche Diagnostics (Швейцарія);
- Генетичні дослідження (Ген COL1A1, ген рецептора VDR).
коментарів