Мастопатія зустрічається у 60–90% пацієнток репродуктивного віку, які звертаються до лікаря. Ця хвороба може стати причиною порушень психічного стану й обмінних процесів, а також причиною розвитку більш серйозних захворювань, у тому числі онкологічних.
Із запитаннями щодо поширеності та лікування мастопатії ми звернулись до гінеколога-ендокринолога вищої категорії Олени Борисівни Калашник.
— Як часто у Вашій практиці Ви зустрічаєтеся з патологією молочної залози?
— На сьогоднішній день патологія молочної залози трапляється у кожної другої жінки. Наш ритм життя, стреси, нерегулярне харчування, інколи нестача вітамінів та мікроелементів сприяють тому, що порушується гормональний фон, і жінки приходять зі скаргами на болі.
— З якими скаргами звертаються до Вас пацієнтки і яка патологія молочної залози зустрічається найчастіше?
— Найчастіше жінки скаржаться на напруженість молочних залоз і болі, які виникають, як правило, за 10–14 днів до початку місячних. Але інколи ці болі турбують жінок одразу після того, як закінчилась менструація.
— Які діагностичні критерії Ви використовуєте у своїй практиці?
— У першу чергу — це скарги жінки, тобто наявність болю в одній молочній залозі, в обох залозах. Проводимо огляд, звертаємо увагу на наявність ущільнень, неоднорідності структури, порушення рухомості тканин, виділення з молочних залоз, втягнення шкіри чи якісь зміни навколо сосків. Далі потрібно обов’язково, особливо у жінок молодого віку та дівчаток після 18 років при скаргах, виконати УЗД молочних залоз. Якщо це жінка після 40 років, то їй рекомендуємо мамографію та огляд мамолога.
— Чому ми побоюємося такого захворювання, як мастопатія?
— Мастопатія — це, перш за все, порушення в гормональному фоні у жінок, яке призводить до структурних змін у молочній залозі, і ми не знаємо, який фактор може спровокувати виникнення онкозахворювання жінок. Тому їх онкообстеження потрібно проводити при кожній консультації лікаря.
— Як часто до Вас звертаються зі скаргами на ПМС, які його основні прояви і чому ПМС потрібно лікувати?
— ПМС зустрічається дуже часто. На прийом приходять жінки, більшість з яких не звертають уваги на ПМС, вони розцінюють свій стан як норму, вважають, що ці прояви зустрічаються в кожної жінки і це нормально. Але все ж таки це патологічний стан, який не дає жінці нормально працювати і, відповідно, адаптуватись у суспільстві, виконувати певні свої обов’язки, як жінки в сім’ї, як матері і як працівника на роботі. При ПМС у жінки виникає дратівливість, з’являються болі — в молочних залозах і внизу живота, напруженість, болючі місячні, це призводить до того, що жінка непрацездатна в цей час і вона погано себе почуває.
Слід зазначити, що у нашій країні жінки рідше звертаються до лікаря зі скаргами на ПМС, ніж за кордоном. Функція лікаря — донести пацієнткам, що терпіти не потрібно. Коли у жінок виникає болючість, значні і тривалі місячні, вони не звертають на це уваги, оцінюють як нормальний стан. Тому багато жінок не звертаються до лікаря з цією проблемою. Мало того, слід сказати, що в процес може втягуватись і щитоподібна залоза. Інколи вона навпаки викликає порушення в молочних залозах і сприяє розвиткові мастопатії. В організмі жінки все взаємопов’язане: матка і молочні залози — це як один спільний орган.
— Які обстеження, як часто і в якому віці має проходити кожна жінка з приводу захворювань молочної залози?
— Як я вже згадувала, обов’язково кожен акушер-гінеколог, коли жінка приходить до нього, повинен оглядати її молочні залози. Окрім того, жінка має робити самообстеження — раз в місяць, роздягнувшись перед дзеркалом, після прийняття душу вона повинна оглядати свої молочні залози. Лікар профілактично, хоча б раз на півроку має оглядати молочні залози, незалежно від віку жінки.
— Як часто виникає мастопатія на фоні ПМС?
— Ці два процеси взаємозв’язані, тому що вони викликані певними змінами у виділенні пролактину. Пролактин, як ми знаємо, сприяє виникненню мастопатії і так само запускає процеси розвитку ПМС, який проявляється недостатністю другої фази циклу, тобто недостатністю прогестерону. І на такий стан реагує відповідно і молочна залоза, тобто це таке замкнуте коло. Тому необхідна корекція і того й іншого стану, можливо, навіть одним препаратом.
— Яку схему лікування Ви використовуєте, виходячи зі свого власного досвіду? Скажіть, будь ласка, чи виправдане використання рослинних препаратів?
— Певною мірою виправдане. В наш час молоді жінки — дівчатка, студентки — постійно перебувають у стресі, чи то через навчання та екзамени, чи то через відносини з хлопцями, так само як і жінки репродуктивного віку через можливі проблеми в родині. Постійний стрес призводить до порушення гормонального фону. Перераховані чинники викликають викид гормонів, в тому числі пролактину, тому у таких жінок доволі добре працюють рослинні препарати.
Коли вже йде більш важкий процес зі структурними змінами, з серйознішими порушеннями в гормональному фоні, тоді на першому етапі потрібно лікування медичними препаратами іншого спектру дії. В період реабілітації і для тривалого створення фону можна рекомендувати, знову ж таки, рослинні препарати.
— Що Ви можете сказати про результати використання препарату Мастодинон у практиці лікування патології молочної залози, спираючись на свій власний досвід?
— Мастодинон має досить широке використання, тому що препарат себе доволі непогано зарекомендував — він використовується і при лікуванні мастопатії, і при лікуванні передменструального синдрому, навіть у жінок з дисфункціями в статевому житті. У своїй практиці я часто рекомендую цей препарат для використання. При прийомі Мастодинону знімається напруження молочних залоз, іноді навіть нормалізується порушення менструального циклу та проходять головний біль та мігрені, викликані ПМС.
Самий мінімальний режим прийому препарату — близько трьох місяців. Тобто, якщо жінка приймає 3 місяці препарат, після чого її стан нормалізується, то можна на певний час зробити перерву. Якщо ж жінка відмітила, що знову відновлюються симптоми передменструального синдрому, знову з’являються неприємні відчуття в молочних залозах, вона може знову продовжити приймання препарату Мастодинон.
Крім того, Мастодинон — це фітопрепарат. Адже дуже багато жінок прийняли таблетки і краплі та очікують, що на наступний день має полегшати. Пацієнтці необхідно пояснити, що цей препарат рослинного походження, а для того, щоб він почав працювати в організмі, має пройти певний час для накопичення. Цей період триває близько 4–6 тижнів, після цього часу препарат починає включатись в роботу організму. Тому потрібне терпіння і більш тривалий прийом.
— Чому для лікування мастопатії Ви використовуєте Мастодинон, а не інші препарати?
— У першу чергу тому, що це рослинний препарат. Наші пацієнтки чомусь негативно ставляться до гормонів, бояться гормонотерапії, приймати препарати, які коригують гормональний фон, а Мастодинон є рослинним препаратом. Ніяких побічних дій, як правило, він не викликає, хіба що у жінок у яких є певна чутливість до компонентів, які входять до складу Мастодинону. Крім того, дуже зручним є прийом препарату: одна таблетка зранку, одна ввечері чи крапельки зранку, крапельки звечора. Жінка не повинна носити цей препарат з собою для прийому тричі на день. Він зранку вдома і ввечері, коли вона повертається, спокійно може приймати препарат без незручностей для себе.
— На завершення нашої розмови, що б Ви хотіли порадити нашим лікарям?
— Обов’язково оглядати молочні залози при кожному відвідуванні жінки.
Не боятись призначати рослинний препарат Мастодинон, тому що виражених змін у порушеннях гормонального фону цей препарат не викликає. Він викликає лише корекцію гормону пролактину, який, як правило, у більшості наших жінок рано чи пізно підіймається.
Якщо є більш складна патологія, пов’язана з гормональним фоном, звичайно, потрібно не намагатися самому вирішити цю проблему, а скеровувати пацієнток до лікарів, які більш досконало володіють темою — це гінекологи-ендокринологи, ендокринологи, вони зможуть підібрати жінці ліки відповідно до її стану.
Опыт применения препарата Циклодинон® в лечении первичной дисменореи
Первичная дисменорея наблюдается более чем у половины молодых женщин и существенно влияет на качество жизни, прежде всего в эмоциональной, психической и коммуникативной сферах, а также нередко является причиной потери временной трудоспособности.
В отличие от вторичной (органической) дисменореи, обусловленной различными патологическими заболеваниями в органах малого таза, первичная (спастическая) дисменорея — состояние, при котором болевые ощущения во время менструального цикла не обусловлены структурными аномалиями.
Этиология первичной дисменореи (ПД) до конца не выяснена, считают, что предпосылками возникновения ПД являются недостаточный уровень эндогенных опиатов, недостаточность лютеиновой фазы, функциональная несостоятельность тканевых протеолитических ферментов эндометрия, избыточное содержание простагландинов.
Клиническая картина дисменореи зависит от степени тяжести. Выделяют 3 степени тяжести: легкую, среднюю, тяжелую. При легкой дисменорее женщина чувствует неприятные ощущения, а также нередко выраженные боли сжимающего характера над лобком, тяжесть в той же области, причем эти симптомы наблюдаются только в первый день от начала менструации. Дисменорея средней тяжести отличается от предыдущей тем, что симптомы длятся 2–3 дня, на фоне боли может появляться ухудшение общего самочувствия, часто сопровождается диареей, головной болью. Дисменорея тяжелой степени проявляется схваткообразными болями высокой интенсивности, при этом боль склонна к иррадиации в бедра, поясницу, частое явление — головная боль. Симптомы длятся 2–7 дней от начала менструации.
Диагностика первичной дисменореи возможна только после тщательного гинекологического осмотра и соответствующего инструментального исследования, которые позволяют исключить органическую патологию тазовой области и отличить первичную и вторичную дисменореи. Поэтапное исключение органической патологии требует гинекологического исследования, инфекционного и цитологического скрининга, УЗИ органов малого таза и брюшной полости, биохимических и клинических анализов крови и мочи, обследования по тестам функциональной диагностики, по показаниям — гистероскопии, компьютерной и магнитно-резонансной томографии, а также ЭЭГ, консультирования смежных специалистов. В трудных случаях возможно применение лапароскопии.
В лечении первичной дисменореи широко применяют такие группы препаратов, как НПВС, низко- и микродозированные КОК, гестагены, однако эти лекарственные средства имеют ряд противопоказаний и побочных эффектов. В связи с этим использование в терапии ПД препаратов природного происхождения, регулирующих кровоснабжение, трофику, метаболизм и функциональное состояние репродуктивной и эндокринной систем, находит всё большее распространение. Преимуществом таких препаратов является низкая токсичность и возможность длительного применения без риска развития серьезных побочных эффектов. В данном случае представляет интерес растительный негормональный препарат ЦИКЛОДИНОН® (Bionorica SE), действующим веществом которого является специальный экстракт прутняка BNO 1095, стандартизованный по составу и содержанию трициклических BNO — детерпенов, оказывающих допаминергическое действие на аденогипофиз. Этот эффект приводит к подавлению патологически повышенной секреции пролактина, имеющего значение в генезе ряда гинекологических заболеваний и развития недостаточности лютеиновой фазы.
Это позволяет эффективно воздействовать на нарушение менструального цикла, соотношение половых гормонов (эстрогены/прогестерон) и устранять причину ряда нарушений менструального цикла, в первую очередь связанных с недостаточностью его 2-й фазы.
Показаниями для применения препарата ЦИКЛОДИНОН® являются нарушения менструального цикла и бесплодие, обусловленные недостаточностью желтого тела; мастодиния, часто сопровождающаяся масталгией, предменструальный синдром. Помимо хорошо изученного механизма действия, ЦИКЛОДИНОН® имеет доказанную клиническую эффективность, подтвержденную в ряде европейских плацебо-контролируемых исследований, проведенных в соответствии с международными стандартами GCP. В целом, пролактинингибирующий эффект ЦИКЛОДИНОНА при умеренной или латентной гиперпролактинемии сопоставим с действием синтетических агонистов допаминовых рецепторов (бромокриптин) но, в отличие от последних, не сопровождается побочными эффектами, характерными для этого класса препаратов.
Противопоказанием является повышенная чувствительность к прутняку обыкновенному или другим компонентам препарата, период беременности и кормления грудью.
Целью исследования является изучение эффективности и безопасности применения препарата ЦИКЛОДИНОН® в монотерапии первичной дисменореи.
Материалы и методы
В исследовании приняли участие 180 пациенток в возрасте 15–45 лет с ПД легкой и средней степени, длилось оно с сентября по декабрь 2011 года. Критериями включения пациенток в исследование являлись клинико-анамнестические данные, характер менструального цикла, возраст появления дисменореи. Длительность дисменореи у обследованных женщин колебалась от нескольких месяцев до 6 лет.
У 70% женщин терапия дисменореи раньше не проводилась, остальные 30% пациенток при болезненной менструации периодически использовали анальгетики и спазмолитики, но без особого успеха.
Большинству пациенток с дисменореей были проведены ультразвуковое исследование матки и яичников в первой и второй фазе цикла, тесты функциональной диагностики, определение прогестерона в сыворотке крови во вторую фазу менструального цикла.
Препарат ЦИКЛОДИНОН® пациентки принимали по схеме: 80% пациенток — по 1 таблетке 1 раз в день, 20% пациенток — по 40 капель 1 раз в день, на протяжении 3-х месяцев.
Интенсивность болевого синдрома определяли по 3-балльной шкале: отсутствие боли, средняя боль, сильная боль.
Результаты исследования
Наиболее быстрая и положительная динамика клинических проявлений дисменореи отмечалась у пациенток с лёгким течением, у которых уже после первого цикла терапии отмечалось достоверное клиническое снижение болевого синдрома в 2, а у некоторых и в 3 раза.
Эффект терапии ПД в процентном соотношении можно выразить так: после третьего месяца приема препарата снижение болевых ощущений было у 78% пациенток, у 19% был умеренный эффект, то есть снижение болевого синдрома в 2–3 раза, у 3% пациенток эффект был незначительным.
У всех пациенток, которые принимали препарат, никаких побочных эффектов не выявлено.
Выводы
Хорошая переносимость, отсутствие побочных действий, положительный клинический эффект при использовании препарата ЦИКЛОДИНОН® подтверждают целесообразность его использования в лечении первичной дисменореи легкой и средней степени тяжести.
коментарів