Анастасія Лур'є
790 пубілкацій

Резюме:

Хвороба Кавасакі – це системний васкуліт, що є однією з найчастіших причин гарячки неясного ґенезу у дітей, а також провідною причиною набутих вад у серця у світі. Хвороба завершиться самостійно, навіть якщо лікарі її «пропустять», але дорогою ціною – формуванням аневризм коронарних судин та раптовою смертю. Що має знати кожен педіатр, аби не пропустити та вчасно лікувати хворобу Кавасакі? 

Ключові слова:

Хвороба Кавасакі, діти, аневризми коронарних артерій, внутрішньовенний людський імуноглобулін, аспірин.

Вступ

Хвороба Кавасакі (ХК) – це гострий самолімітований васкуліт невідомої етіології, що найчастіше уражає дітей до 5 років життя. Діагноз ґрунтується на клінічних критеріях, що включають гарячку понад 5 днів, екзантему, кон’юнктивіт, зміни стоп та кистей, еритему слизової оболонки рота та губ, шийну аденопатію [1].

Детальніше
 

Резюме. Загальний артеріальний стовбур – вроджена вада серця, основною анатомічною особливістю якої є наявність єдиної судини (артеріальної), що виходить з серця та завдяки якій здійснюється системний, легеневий та коронарний кровообіг. Іншою характерною особливістю є наявність дефекту міжшлуночкової перегородки. Дана вада часто поєднується з іншими, в тому числі генетичними, аномаліями. Сучасний підхід до даної вади полягає у ранній хірургічній корекції, для якої необхідною є рання діагностика цієї патології. Загальний артеріальний стовбур потребує особливого ведення та знань на доопераційному етапі та грамотного спостереження після проведеної корегуючої операції протягом всього життя пацієнта. Знання про дану рідкісну, проте складну патологію необхідні кожному педіатру. У статті викладено ключові моменти та практичні поради діагностики ЗАС та післяопераційного спостереження.  

Ключові слова: вроджені вади серця, загальний артеріальний стовбур, легенева гіпертензія, ціаноз, 22 хромосома, синдром Ді Джорджи.

 

Загальний артеріальний стовбур (ЗАС) – вроджена вада, яка характеризується тим, що наявна єдина судина-вершниця, яка «сидить» на великому дефекті міжшлуночкової перегородки (ДМШП). Півмісяцевий (магістральний) клапан цієї єдиної судини (ЗАС) може бути двостулковим, тристулковим або чотиристулковим; він часто і некомпетентним, і стенозованим (з перевагою регургітації). Завдяки ДМШП артеріальна та венозна кров змішується, а тиск в обох шлуночках однаковий, високий. Змішана кров (насиченням киснем (SatO2) 80–95%) прямує з однаково високим тиском і в системне русло, і в легеневе. Отже, ЗАС є синьою ВВС з посиленим кровотоком в легеневому руслі (легеневою гіпертензією) [1–3].

Детальніше
 

Резюме:
Вітряна віспа є однією з найпоширеніших інфекцій у світі. Вона є гарним прикладом того, що саме лише покращення санітарних умов не сприяє зникненню захворювання. Знання лікарів про сучасні можливості імунопрофілактики інфекції, викликаної вірусом Varicella Zoster, допоможе знизити захворюваність та смертність.

Ключові слова:
Вітряна віспа, оперізувальний герпес, вірус Varicella Zoster, вакцинація, вакцини.

З вітряною віспою зустрічається кожен лікар у своїй практиці. Незважаючи на те, що вітряна віспа загалом є відносно доброякісною дитячою інфекцією, від неї та ускладнень щороку у світі помирає близько 100 тис. дітей. Ускладнення вітряної віспи включають бактеріальні інфекції шкіри і м’яких тканин, ЛОР-органів, пневмонію, енцефаліт. Ризик розвитку ускладнень вітрянки залежить від віку, пік їх припадає на вік до одного року і старше 15 років. Летальність серед попередньо здорових дорослих в 30-40 разів вища, ніж у дітей 5-9 років. Пацієнти з високим ризиком важкого перебігу вітряної віспи і ускладнень включають осіб з ослабленим імунітетом, включаючи хворих з первинними імунодефіцитами, ВІЛ-інфекцією, пацієнтів, що отримують імуносупресивну терапію (глюкокортикоїди, цитостатики тощо), а також перинатально інфіковані новонароджені [1, 2].

Детальніше
 

Aнотація. В статті наведено синтез сучасних даних щодо хронічного кашлю. Матеріал дозволить лікарю загальної практики чи педіатру зорієнтуватись в основних причинах хронічного кашлю, особливостях клінічної картини та використати ці дані для успішного менеджменту таких пацієнтів.

Ключові слова. Хронічний кашель, діти, кашлюк, затяжний бактеріальний бронхіт, астма, синдром кашлю верхніх дихальних шляхів.

Кашель є життєво важливим захисним рефлексом, що запобігає аспірації. Кашель - це вагальний рефлекс, викликаний стимуляцією аферентних нейронів. Слід пам’ятати, що рецептивні поля розташовані не лише в гортані та провідних дихальних шляхах, але також в альвеолярних перегородках та паренхімі легень, глотці, стравоході, і, навіть, у вусі.

Детальніше
 

Резюме. У статті наведені сучасні рекомендації щодо діагностики, лікування та профілактики функціонального закрепу у дітей раннього віку. Рекомендовано оптимальний алгоритм ведення дітей раннього віку з закрепом для педіатрів та сімейних лікарів. 

Ключові слова: діти, функціональний закреп, лактулоза, поліетиленгліколь.

Функціональні порушення травлення у дітей раннього віку зустрічаються часто та створюють підвищений інтерес педіатрів до їх етіології, патогенезу та терапії. Дані популяційних досліджень показують, що протягом першого року життя близько половини дітей мали хоча б один із симптомів функціональних порушень шлунково-кишкового тракту, таких як відрижки, кишкові кольки, закрепи, а деколи - поєднання симптомів. З 2016 року в рамках Американського тижня гастроентерологів були представлені Римські критерії IV з новим алгоритмом ведення дітей і дорослих з функціональними порушеннями шлунково-кишкового тракту. 

Детальніше
 

Резюме

У представленому огляді рекомендацій Національної служби охорони здоров’я Англії наведені рекомендації щодо норм фізичної активності у дітей та підлітків різних вікових груп: перераховані види діяльності для кожної групи, їх тривалість протягом дня чи тижня, а також наведено визначення помірної та інтенсивної фізичної активності. Варто пам’ятати та ще раз акцентувати увагу на тому, що фізична активність – це найбільш доступні ліки від більшості хвороб, які потрібно «приймати» ще змалечку. Її користь для здоров’я людини переоцінити важко.

Ключові слова: фізична активність, діти, підлітки, вправи

 

Фізичні вправи – це чудодійні ліки, які ми завжди мали, але занадто довго нехтували прийняттям рекомендованої дози, внаслідок чого страждало наше здоров’я. Наявні вагомі наукові докази того, що фізична активність може допомогти зробити життя здоровішим та щасливішим незалежно від віку.

Люди, які регулярно займаються фізичними вправами, мають менший ризик розвитку багатьох хронічних захворювань, дослідження показують, що фізична активність може також підвищити самооцінку, настрій, якість сну та енергійність, а також зменшити ризик стресу, депресії, деменції та хвороби Альцгеймера.

Детальніше