Сергей Крамарев
2 пубілкації

Впродовж останніх п’яти років в Україні, особливо серед дітей раннього віку та підлітків, реєструється збільшення хворих на вітряну віспу, тяжкі та ускладнені форми захворювання. Вітряна віспа відноситься до числа найбільш поширених захворювань дитячого віку і є убіквітарною інфекцією. Частота її у структурі загальної інфекційної захворюваності за останні 5 років у світі складає 1,5–3%, з них 95% припадає на долю дітей

Вступ

Летальність при вітряній віспі серед дітей 1–14 років в світі становить близько 2 на 100 тис. випадків. Вітряна віспа на сьогодні в Україні розглядається як важлива медико-соціальна проблема, оскільки в складних соціально-політико-економічних умовах, в яких наразі перебуває Україна, спостерігається підвищення захворюваності як серед цивільного населення, так і серед військовослужбовців. Середній показник захворюваності на 100 тис. населення у великих містах України становить від 500 до 1100, у сільській місцевості захворюваність у 3–4 рази нижча.

Детальніше
 

Ентеровірусна інфекція об’єднує велику групу гострих вірусних захворювань, які мають подібні патогенетичні механізми розвитку і характеризуються широким спектром клінічних ознак від безсимптомного перебігу до тяжкого ураження нервової системи, внутрішніх органів

В останні роки намітилася чітка тенденція активізації ентеровірусної інфекції в світі, про що свідчать постійно зареєстровані в різних країнах світу епідеміологічні підйоми захворюваності й спалахи. Географія ентеровірусної інфекції надзвичайно широка і охоплює всі країни світу, в тому числі й Україну. Ентеровіруси спричиняють до 33–65% усіх захворювань, що супроводжуються гарячкою. Висока захворюваність обумовлена як значним прошарком у популяції неімунного до ентеровірусів контингенту населення, так і тривалим вірусоносійством (вірус може виділятися із організму людини до 5 місяців), яке сприяє поширенню збудника серед осіб різних вікових груп. До факторів ризику розвитку захворювання та тяжкого перебігу інфекції відносять ранній вік дитини, чоловічу стать, порушення правил гігієни, перенаселення житла, низький соціально-економічний розвиток.

В Україні з квітня 2014 року ми спостерігаємо підвищену захворюваність на ентеровірусну інфекцію, яка супроводжується висипом на кистях, стопах і слизових оболонках, а також плямисто-папульозним, розеольозним, місцями везикульозним висипом по всьому тілу.

Сучасна класифікація ентеровірусів була розроблена у 2000 році на підставі накопичених на цей час даних про генетичну структуру і філогенетичні взаємини різних представників роду Enterovirus. В даний рід входить сімейство Picornoviridae, яке, в свою чергу, включає 5 видів неполіомієлітних ентеровірусів, а саме Enterovirus А, В, С, Д, Е. Поліовіруси, за даною класифікацією, становлять окремий вид у роді Enterovirus. До складу виду А входять віруси Коксакі А2-8, 10, 12, 14, 16 і ентеровірус 71. Вид Enterovirus В є найчисленнішим і включає всі віруси Коксакі В і ЕСНО, за винятком ЕСНО 1, а також вірусу Коксакі А9 і ентеровірусів 69, 73, 77, 78-го типів. Вид Enterovirus С об'єднує представників вірусів Коксакі А, в тому числі 1, 11, 13, 15, 17–22, 24-го типів. Види Enterovirus D і Е порівняно нечисленні і включають 2 (Enterovirus 68 і 70) і 1 (А2) представники відповідно. Крім того, до складу роду входить значна кількість некласифікованих ентеровірусів. Таким чином, рід Enterovirus включає в себе більше 100 небезпечних для людини вірусів. У людини захворювання спричинюють три підгрупи ентеровірусів – поліовіруси (серотипи 1–3), віруси Коксакі (Коксакі А — серотипи A1–A22, A24, серотипи B1–B6; Коксакі В — серотипи 2,5) та ECHO віруси (серотипи 1–9,11–21, 24-27, 29–33). Назва вірусу Коксакі походить з назви району Нью-Йорка, де цей збудник вперше було відкрито, назва «ECHO віруси» — абревіатура з англійських слів enteric cytopathic human orphan viruses. Можливе одночасне інфікування людини різними штамами ентеровірусів.

Детальніше