Зореслава Городенчук
16 пубілкацій

Розділ 1. Суперечливості просівних і діагностичних досліджень

Підхід до просівних досліджень на гестаційний діабет (ГД) та його діагностики у різних країнах світу відрізняється. Проблема ця настільки складна, що уніфікувати підхід у межах однієї країни і навіть у межах однієї лікувальної установи не вдається. Як зазначає автор недавньої публікації на цю тему (Agarwal, 2015), такі труднощі зумовлені кількома причинами.

Детальніше
 

Для того, щоб відбулося зачаття дитини і успішно завершилася вагітність, потрібна скоординована послідовність ендокринологічних, метаболічних і нейроендокринних подій в організмі жінки. Багато таких змін безпосередньо спричинені фето-плацентарним блоком (feto-placental unit), який координує перебіг цих подій, виділяючи різноманітні гормони, білки та пептиди, деякі з яких специфічні для вагітності та забезпечують адекватне харчування, підтримку і розвиток дитини з перших днів її життя. Адаптація матері до гормональних змін, які відбуваються під час вагітності, безпосередньо впливає на дитину і плаценту. Така адаптація включає формування готовності ендометрію, імплантацію і підтримку ранньої вагітності, модифікацію систем матері для адекватної підтримки харчування дитини та приготування до пологів і лактації.

Детальніше
 

(Продовження. Початок – у №4(61).

Розглянувши рекомендації МОЗ України та ВООЗ, порівняймо протоколи американської (ACOG), англійської (NICE) та канадської (SOGC) спілок акушерів-гінекологів в цьому питанні.

Англійські настанови (NICE)

Детальніше
 

Зосереджуючи увагу на медикаментозному та хірургічному лікуванні, ми часто пропускаємо повз увагу прості та ефективні заходи, які можуть суттєво поліпшити самопочуття пацієнтки, а інколи й суттєво вплинути на перебіг хвороб. Харчування – не лише постачання організму поживних речовин, але й складний процес взаємодії організму з їжею, який має свої негативні і позитивні наслідки, і як би незвично це не звучало, урахування такої взаємодії може бути ефективним заходом у лікуванні різних захворювань, також і гінекологічних

 

Наші харчові речовини повинні бути лікувальними засобами, а наші лікувальні засоби повинні бути харчовими речовинами.

Гіпократ

 

Говорячи про харчування у нашій спеціальності, почнімо з найпростішого. Насправді калорії, білки, жири і вуглеводи дуже важливі. Наприклад, для пацієнтки із СПКЯ і надмірною вагою програма харчування за принципом «кількість калорій на оптимальну вагу – 600» у поєднанні з вибором низькоглікемічних продуктів, п’ятиразовим харчуванням та переважним перерозподілом калорійності на першу половину дня може бути тим заходом, який повністю скоригує названий стан. Неможливо переоцінити й роль адекватного харчування при гестаційному діабеті, а також при протилежній крайності – неприродному обмеженні дієти – у пацієнток з нервовою анорексією. Специфічна дієта поліпшує гінекологічне здоров’я також при рідкісних захворюваннях, наприклад, хворобі Вільсона–Коновалова чи целіакії.

Однак, крім постачання поживних речовин та підтримки метаболізму основних складників, існують ще й інші впливи харчування, які набагато менш відомі, але так само важливі.

Детальніше
 

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) (в англомовній літературі PCOS – PolyCystic Ovary Syndrome) описали Штейн і Левенталь у 1935 році, отже, саме тепер відмічаємо його 80-річний ювілей.

Однак цей термін вже давно піддається критиці експертів, оскільки він не відображає сучасних уявлень про патогенез цього стану і дезорієнтує лікаря у виборі лікування.

Перенесення акцентів з гінекологічної ланки на метаболічну неминуче потребує пошуку адекватнішої термінології.

Один із варіантів — «синдром надміру калорій, який перевантажує жирову тканину» (Plenty of Calories Overloading Subcutaneous tissue) — зосереджує увагу на патогенезі названого стану та спонукає до раціонального вибору у його лікуванні та профілактиці.

Детальніше
 

Криниця — містечко дуже особливе. Перша його особливість — розташування на перехресті культур і шляхів народів як у прямому (що відображено в назві), так і в історичному значенні. На віддалених гірських шляхах можна побачити дорожні знаки, написані кирилицею зі своєрідним лемківським правописом, а по селах почути українську мову. Для мене особисто ці місця дуже близькі: кожного разу, приїжджаючи сюди, усвідомлюю, що тут, цими дорогами, колись давно їздили мої діди, а розповіді про ці дивовижні місця я пам’ятаю з дитинства (мабуть, генетична пам’ять на місцевість все-таки існує)

Щороку ранньою весною у Криницю з’їжджаються польські ендокринологи та гінекологи, цього разу – на ювілейний V з’їзд гінекологічної ендокринології. Гінекологічна і репродуктивна гінекологія рік тому відокремилася у Польщі в окрему спеціальність, із якої можна пройти спеціалізацію, і це можуть зробити як гінекологи, так і ендокринологи.

На початку «дептаку» (головної алеї, де звичайно прогулюються курортники та гості міста) нас зустрічає Никифор. Він застиг з олівцями і собакою на тому ж місці, де 70 років тому малював свої унікальні картини.

Конференція відбувається у щойно відкритому після реконструкції (за підтримкою та фінансуванням Євросоюзу) головному павільйоні з мінеральними водами. Учасників близько 500 – лікарі зі спеціалізацією у гінекологічній та репродуктивній ендокринології, а також гінекологи й ендокринологи, частина яких має намір пройти таку спеціалізацію найближчим часом. Нас з України п’ятеро.

Детальніше